Efektywność energetyczna jest jednym z priorytetów przy budowie lub wyborze domu, nie tylko z powodu nowoczesnych trendów i obowiązujących norm rządowych, ale także dlatego, że pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji domu przez wiele lat. Gdy mowa o domach z bali lub szkieletowych, kwestia efektywności energetycznej jest szczególnie istotna, ze względu na utarte stereotypy na temat tego typu budowli. W tym artykule omówimy, dlaczego te stereotypy są przestarzałe.
Czym jest energooszczędny domek letniskowy?
Łatwo zrozumieć, że za energooszczędne uznaje się gotowe drewniane domki letniskowe, które zużywają mało energii elektrycznej, niezależnie od pory roku i pogody. Głównym źródłem tych wydatków jest utrzymanie komfortowej temperatury i mikroklimatu w pomieszczeniach — co ma szczególne znaczenie dla domów całorocznych, które umożliwiają stałe zamieszkanie. Jednak jakie czynniki wpływają na efektywność energetyczną drewnianych domków szkieletowych?
- Uwzględnienie stron świata przy budowie
Lokalizacja domu ma ogromny wpływ nie tylko na to, ile światła naturalnego dostaje się do wnętrza, ale także na straty ciepła. Na przykład otwarta południowa strona będzie lepiej przepuszczać światło i ciepło nawet w krótkie zimowe dni, jednak latem to może stać się dużym minusem z powodu nadmiernego ciepła w najgorętsze godziny, co prowadzi do dodatkowych kosztów chłodzenia. Jednak opcje zaciemnienia południowej strony w okresie letnim (np. żaluzjami lub nieprzezroczystymi zasłonami) mogą pomóc wyeliminować tę wadę.
- Materiał budowlany
Różne materiały różnie przekazują i zatrzymują ciepło. Na szczęście, w przypadku domków Horton, nie trzeba się tym martwić: jesteśmy budowniczym drewnianych domków letniskowych, a drewno, z którego wykonane są nasze domki, ma niezaprzeczalne przewagi w porównaniu do innych materiałów używanych w budownictwie.
- Odpowiednie strefowanie
W każdym domu można wydzielić zimne i ciepłe strefy. Do ciepłych stref należą pomieszczenia mieszkalne, w których nie można ignorować temperatury. Jednak w zimnych strefach, do których należą pomieszczenia gospodarcze (spiżarnie, kotłownia itp.), nie trzeba utrzymywać tej samej temperatury, stosując minimalne ogrzewanie zimą i w ogóle nie inwestując w chłodzenie latem. W ten sposób zimne strefy mogą pełnić rolę świetnego bufora w częściach domu, które same z siebie są bardziej chłodne.
- Źródła energii elektrycznej
Jedną z ważnych zalet drewnianych domów z bali jest ich ekologiczność. Jednak aby taki dom był naprawdę energooszczędny, warto skorzystać ze źródeł czystej energii w jego eksploatacji.
Jak zwiększyć efektywność energetyczną domu?
Jeśli podejdziemy do kwestii efektywności energetycznej już na etapie projektowania budowli, można zapobiec wielu problemom i niuansom, które mogą pojawić się w przyszłości. Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
1. Izolacja termiczna. Już na etapie planowania warto wskazać miejsca, w których ciepło będzie tracić najszybciej, i zapewnić tam dodatkową ochronę. Odpowiednio dobrana i ułożona podstawa zapobiegnie utracie ciepła przez grunt. Nowoczesne okna i systemy, które stosujemy w naszych domkach, zapewnią właściwą wymianę powietrza. Dodatkowa izolacja ścian, dachu i podłogi pomoże również zmniejszyć zużycie energii w Twoim domku.
2. Wentylacja. Codzienna aktywność człowieka, od gotowania po oddychanie, wytwarza dwutlenek węgla, a jego usunięcie wymaga dobrej wentylacji. Klasyczne systemy wentylacji jednak znacznie pogarszają parametry izolacji termicznej, które są kluczowe dla efektywności energetycznej. Dlatego zamiast nich stosuje się wentylację z odzyskiem ciepła - wtórne wykorzystanie ciepłego powietrza. Takie systemy znacznie ograniczają straty ciepła.
3. Układ pomieszczeń. W poprzednim punkcie mówiliśmy o znaczeniu odpowiedniego strefowania pomieszczeń w celu optymalizacji wymiany ciepła. Warto dodać, że w przypadku obecności drugiego piętra, lepiej przenieść pomieszczenia mieszkalne na górę, ponieważ ciepłe powietrze będzie unosić się z kuchni i innych pomieszczeń, dodatkowo ogrzewając sypialnie bez zbędnych kosztów.
4. Wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej. To szczególnie warto rozważyć, jeśli Twój teren znajduje się w regionie o odpowiednim klimacie.
Gdzie znaleźć gotowy energooszczędny domek letniskowy?
Z całorocznymi drewnianymi domkami Horton nie musisz martwić się o efektywność energetyczną i ekologiczność Twojego domku. Oferujemy zarówno w pełni gotowe rozwiązania, jak i możliwość dalszych modyfikacji naszych letnich i całorocznych domków w atrakcyjnych cenach i krótkim czasie, z dostawą na terenie całej Polski!