Modułowe drewniane garaże stopniowo zyskują na popularności. Są łatwe i szybkie w montażu, wygodne w rozmieszczeniu, lepiej odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania. Można je przemieścić w razie potrzeby, a ich cena jest wyjątkowo atrakcyjna. Jednak pomimo całej swojej atrakcyjności, wybór idealnego garażu może nie być tak prosty, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.
Co więcej, na współczesnym rynku gotowych garaży asortyment wciąż się powiększa. W takim różnorodnym wyborze znalezienie tego jedynego, idealnego garażu staje się coraz trudniejsze. To przewodnik, który ma pomóc Ci w tych poszukiwaniach.

Krok pierwszy. Lokalizacja przyszłego garażu
Zanim zaczniesz szukać i kupować garaż, musisz najpierw znaleźć odpowiednie miejsce, które spełnia następujące kryteria:
- Równa, płaska powierzchnia. Jeśli na działce nie ma takiego miejsca, należy najpierw zadbać o wyrównanie terenu. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykopanie odpowiedniej przestrzeni, upewnij się, że w wybranym miejscu nie ma rur, przewodów elektrycznych ani innych podziemnych instalacji.
- Dostęp do podjazdu. Z góry przemyśl, jak samochody będą wjeżdżać do garażu i z niego wyjeżdżać, gdzie będą mogły się zawrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli planujesz wybrać podwójny garaż, warto również uwzględnić sytuację, w której jeden samochód całkowicie blokuje dostęp do podjazdu drugiemu pojazdowi.

Krok drugi. Fundament
Kupując gotowy drewniany garaż, musisz pamiętać, że również wymaga on fundamentu. Bez niego budynek wykonany z dowolnego materiału będzie miał krótszą żywotność, ponieważ będzie bardziej narażony na osiadanie i podmywanie podłoża, nie wspominając o innych naturalnych procesach związanych z wybranym materiałem (rdzewienie stali, gnicie drewna itp.).
- Fundament żwirowy lub kamienny to doskonałe rozwiązanie dla garaży, które mają drewnianą podłogę. Jest to również bardziej ekonomiczna opcja. Taki fundament wytrzyma wieloletnie użytkowanie przez 1-2 samochody.
- Fundament betonowy idealnie nadaje się dla garaży bez wbudowanej podłogi. Dzięki wytrzymałości i trwałości betonu, ten rodzaj fundamentu warto stosować, jeśli garaż ma pomieścić większą liczbę samochodów.

Krok trzeci. Materiał
Drewniane garaże to doskonały wybór pod względem dostępności, budżetu, trwałości, estetyki i ekologiczności. Jednak ze względu na swoją naturę, drewno ma pewne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj użytego drewna. Upewnij się, że materiał zakupionego garażu pochodzi z wytrzymałych gatunków drewna, aby konstrukcja służyła Ci jak najdłużej. Niektóre firmy budujące garaże mogą używać mniej trwałych, ale bardziej przystępnych materiałów, aby obniżyć cenę sprzedaży, ale taki zakup może wiązać się z regularnymi dodatkowymi kosztami związanymi z:
- Zagrożeniem pożarowym. Drewniane garaże powinny być impregnowane i odpowiednio zabezpieczone, aby zminimalizować to naturalne ryzyko.
- Pęcznieniem. Niewystarczająco zabezpieczone drewno łatwo chłonie wilgoć, co zmienia jego gęstość i rozmiar. To może prowadzić do gnicia lub szybkiego zużycia się materiału przy zmianach temperatur.
- Szkodnikami. Niskiej jakości drewno może przyciągać termity, owady i inne pasożyty żyjące w korze i żerujące na drewnie, dlatego może być konieczna regularna (nawet co roku) konserwacja w celu ochrony przed szkodnikami.

Krok czwarty. Kontrola
Podobnie jak przy montażu modułowego drewnianego domku, podczas składania garażu należy upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem: sprawdź, czy fundament jest odpowiednio wypoziomowany i czy nie ma w nim pęknięć; czy drewno zostało odpowiednio zabezpieczone; czy wszystkie elementy zostały prawidłowo zamocowane i czy nie ma wśród nich zniekształconych części itd.